Befejeződött a Csillagerőd felújítása és bővítése

A Liget Budapest Projekt keretében megújult az erődrendszer egy része

oktatasi_ismeretterjesztesi_feladatokat_lat_majd_el_a_csillagerod_korszeru_interaktiv_muzeumi_korulmenyek_kozott.jpg

A hatmilliárd forintos beruházással nem csak a Csillagerőd újult meg, hanem létrejött egy több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ is, ahol kiállítják majd a Szépművészeti Múzeum gipszgyűjteményének többszáz darabját, olyanokat mint Verocchio és Donatello szobrainak másolatát. A gyűjtemény eddig is hányattatott sorsú volt, hiszen az anyag nagy része hetven éve raktárakban porosodik, nagy részük pedig sérült is. Az erdőbe szállításukkal mint a tárolási, mind a restaurációs problémák megoldódnak. Emellett az új komplexum oktatási és ismeretterjesztési feladatokat is el fog látni. 

a_csillagerod_udvara_szabadteri_szinpadnak_is_alkalmas.jpg

A felújítást a bécsi katonai irattárban tárolt tervrajzok alapján végezték, így elmondható, hogy eredeti állapotába állították vissza a nagy múltú épületet. Az építészek ügyeltek arra is, hogy az épület a felújítást követően egyszerre legyen ódon és XXI. századi: a kiállítótermek mellett vetítő- ás előadóterem, múzeumpedagógiai foglalkoztató, múzeumshop és kávézó kaptak helyet. Az udvaron pedig komplex játszótér kapott helyet, valamint egy szabadtéri színpad, emellett pedig a felújítás során az ágyú- és lőállásokat eredeti állapotába helyezték vissza a restaurátorok. A felújítás során 34 000 köbméter földet mozgattak meg, 1 200 négyzetméter kőfelületet újítottak fel, valamint 115 000 bontott téglát építettek be. 

az_uj_kiallitoter_latvanyterve_a_szepmuveszeti_muzeum_gipszmasolataival_2.jpg

A szobormásolatokból álló kiállítás lehetővé teszi a szobrászat történeti áttekintését és párbeszédbe helyezését. Lehetőség lesz a Laokoón-csoport és Michelangelo szobrainak kontextualizálására is. 

Maga a Csillagerőd egyébként a komáromi erődrendszer egyik tagja, amelynek kialakítása a Monarchia legnagyobb katonai beruházása volt, könnyen elszállásolhattak benne kétszázezer embert is. A Csillagerőd 1850 és 1871 között épült, a két világháború között a honvédség használta, ezután szükséglakásokat alakítottak ki benne, majd az ÁFÉSZ tulajdonába került, és zöldségraktárként használták. 

A komplexum 2020. tavaszától válik látogathatóvá.